Ужгород – мальовниче місто, відоме своїми пейзажами та колоритною їжею. Тому не дивно, що тут ви знайдете гарні заклади практично на кожному кроці. Кафе в Ужгороді пропонують приємну атмосферу, гарний інтер’єр та якісне обслуговування. Тож якщо ви вже прогулялися містом та оглянули всі пам’ятки, вирушайте в гастрономічний тур українською кухнею.
Їжа в кафе
Асортимент їжі в Ужгороді досить різноманітний, це пов’язано з сусідами міста. Різнобічне меню зможе задовольнити всі побажання гостей. Крім смачного борщу з пампушками, дерунів та домашніх вареників, у кафе можна скуштувати вишукані страви української, угорської, словацької, румунської й навіть італійської кухні. Нові заклади не забувають і про меню для вегетаріанців, де ви знайдете салати, супи, натуральні десерти, смачні напої та сезонні позиції.
Традиційні страви
Західна Україна має ряд унікальних рецептів, які не поширені в центральних та східних областях. Нерідко можна знайти відгуки туристів про нашу колоритну та смачну кухню.
Одна з особливостей закладів Ужгорода це те, що в меню ви знайдете безліч етнічних українських страв, наприклад:
- Банош – традиційна каша, яка готується з кукурудзяної крупи, свинячих шкварок, сиру та іноді з додаванням грибів. Ще кілька десятиліть тому ця страва асоціювалася з бідністю, втім зараз банош подають найкращі кафе західної України.
- Бограч – цю страву готують з 3 видів м’яса, також додають картоплю, цибулю, капусту, моркву, паприку та сало. Як правило готується на вогні у казані.
- Шовдар – кожен шеф-кухар має власний рецепт цієї закуски, але зазвичай використовують свиняче м’ясо, натерте різними спеціями. Готову страву подають підкопченою, адже перед цим її майже місяць тримають у діжці з сіллю.
- Полядвиця – ще одна м’ясна закуска, яку готують зі стегна телятини або свинини.
- Кийзлики – таку назву тут мають деруни, страва з натертої картоплі та підсмажена на пательні, подається зі сметаною.
- Гомбовці – пиріжки, приготовані на пару, з манки або творога. Популярні заклади додають до цієї страви начинку (свіжі ягоди або фрукти) та подають зі сметаною і горіховою стружкою.
Традиційні напої
Окрім смачних страв, Закарпаття славиться своїми унікальними настоянками, які пропонують у багатьох кафе:
- Хріновха – напій, який готується з горілки та хрону.
- Кедровиця – напій, на основі кедрових шишок, горілки та горіхів.
- Часничанка – настоянка, на основі часнику та часникових пагонів з додаванням горілки.
Ціни
Ціни в кафе Ужгорода досить демократичні. Український борщ обійдеться вам в 65-85 грн, карпатський банош – від 85 грн, келих узвару 20 грн. Тож комплексний обід в закладі вартуватиме приблизно 180 грн. Десерти також недорогі – від 90 до 120 грн за місцеві гомбовці. Якщо ви плануєте спробувати насичені карпатські настоянки приготуйте ще близько 210 грн.
Інтер’єр
В Ужгороді чи не кожен заклад здивує вас не лише колоритною їжею, а й затишним інтер’єром. Всередині більшості закладів переважають дерев’яні меблі, столи прикрашені рушниками з українським орнаментом, на стінах нерідко можна побачити карпатські топірці, а також піч з дровами, у якій випікають хліб. Зовні є тераси, де на столиках стоїть дерев’яний декор, а поруч цвітуть мальви. Для більш приємної атмосфери тут лунає музика з українськими мотивами.
Як обрати
Для початку визначіться, що саме ви б хотіли скуштувати – традиційні закарпатські страви чи щось з італійської або іншої кухні. На сайті закладу перегляньте фото та меню, ознайомтесь з цінами. Якщо ви приїхали в туристичний сезон, столик краще забронювати заздалегідь. Зверніть увагу на відгук відвідувачів ат інтер’єр. Коли вибір зроблено, вирушайте у справжній гастрономічний тур українською (чи іншою) кухнею.