Рис або гречка: що корисніше

Рис або гречка: що корисніше
Зміст:

У давнину їх називали “другим хлібом”. Вони є прекрасним швидким варіантом сніданку, обіду або вечері. А якщо додати овочі, соус, молоко, фрукти — вийде повноцінна страва! Ті, хто жив у гуртожитку або багато мандрував, точно готували і знають цю практичну, економну та смачну їжу. Здогадались ви, а може й ні, все одно відповідь відома — крупи! Кукурудзяна, перлова, гречана, рисова, ячмінна, горохова, булгур, пшенична і ще безліч видів. Найбазовішими — є гречка та рис. Популярні і відомі у вживанні, гречана та рисова крупи завжди були і будуть лідерами в дієтичних підтекстах. Але ж що краще обрати для користі здоров’ю? Будемо розбиратися разом. 

Складові та особливості використання 

Що краще вживати: рис чи гречку? Питання турбує людей вже багато десятиліть, але чіткої відповіді так і не знайшлось. Поговоримо про характеристики кожного виду, щоб зрозуміти різницю. Гречка та рис присутні у кожній оселі, з них можна приготувати що завгодно. За складом вони приблизно однакові: крохмаль, білки, амінокислоти, клітковина, вітаміни різних груп. Проте кількість цих елементів відмінна, тому і користь страв здебільшого неоднакова. Тому для початку дізнаймося про поживні елементи.

Гречана крупа

Гречка менш калорійна, ніж рис, але енергетична цінність з’являється згодом, бо вуглеводи повільної дії, елементи розщеплюються поступово – тривалий час немає відчуття голоду. Має трохи більше полінасичених жирів, але вони рослинного походження, тому впливають позитивно. Високий вміст клітковини сприяє усуненню шкідливих речовин. Містить більше білка, а тому гречка насичена багатьма амінокислотами. Вітаміни групи В, Е, А, РР, йод, залізо рослинного походження, невелика частка крохмалю. Присутня фолієва кислота. Гречка є відмінним джерелом магнію, калію, фосфору, кальцію, натрію і так далі. Ці речовини важливі для підтримання здоров’я кісток, серця та нервової системи, для створення клітин. Каша корисна для діабетиків, хворих на лейкоз. Але для цих груп людей дієти не завжди гарна ідея.

Крупа є особливо корисною для вегетаріанців і в той же час може бути частиною збалансованого харчування. Так, вона має значний відсоток білків, але важливо не тільки склад, а й спосіб приготування. Каша не принесе користі, якщо її не їсти у поєднанні з чимось. Комбо білків гречки та білків іншої продукції створить ефект повноцінної страви. Гречка добре виступає як гарнір з такими продуктами:

  • Овочі (особливо капуста, броколі, морква, буряк). 
  • Куряче філе, грудка.
  • Молоко.
  • Варені яйця. 
  • Морепродукти.
  • Гриби.

М’ясо краще не використовувати, бо окремі сполуки цих каш у поєднанні з залізом м’яса обтяжують травлення. Якщо нерегулярно, то можна і спробувати.

Рисова крупа

Рис має більшу енергетичну здатність та швидко діє. Саме тому, він здається дуже їстівним. Перед значним фізичним навантаженням, рекомендується вживати рис (або гречку з фруктами та ягодами). Вуглеводи складають близько 70% і нормалізують травлення. Більший відсоток жирів, менше білка. Вітаміни групи В, Е, А, С для роботи внутрішніх органів, і потрібні амінокислоти для розвитку клітин, фолієва кислота, магній, цинк, йод та мідь. Також міститься багато заліза, кальція, селена, калія і фосфору. Ці дві каші є популярними у рецептах дієт. Рисові очищають, покращують баланс вуглеводів. Але треба знати з чим вживати рис. Більшу користь дають:  

  • Морепродукти (риба, креветки, водорості). Тому суші корисна страва!
  • Яловичина або баранина.
  • Гарбуз.
  • Молочка.
  • Овочі, а особливо сухофрукти. (Сухофрукти гарно засвоюються з рисом, бажано додати туди масла)

У випадку з останнім, рис слугує хорошим сорбентом — виводить токсини. Ще важливо розрахувати об’єми води, бо її надлишок вбирає у себе корисні елементи. Тут важливий сорт: довгозернистий або круглий рис шліфуються та обробляються, вони не поживні для збалансованого харчування, тому для спорта та дієт більше підійде коричневий і золотистий (пропарені та нешліфовані). 

Переваги та недоліки

Каші популярні для схуднення та не мають глютену. Безглютенова природа більше виражена у гречці. Проте не варто зловживати з цими кашами, треба харчуватися повноцінно та різноманітно. У результаті перенасичення гречкою можуть загострюватись проблеми шлунково-кишкового тракту. Тому треба бути обережним тим, у кого гастрити та виразки. А також не рекомендується вживати при великому навантаженню на організм, бо може не вистачити поживних речовин. Але це не скасовує того факту, що наявність цих круп у вашому раціоні буде чудовим варіантом. Але слід розібратись у перевагах рису та гречки, щоб зрозуміти, що вам більше до вподоби. 

Переваги гречки

Як ми вже зрозуміли зі складу, гречка багата на корисні речовини та вітаміни, клітковину, магній. Вона зміцнює організм. Та й загалом, вона простіше та швидше у приготуванні. Її можна просто залити окропом та залишити. У готовому вигляді, без масла та солі, вона смачніше за рис. Гречка мінімально обробляється, тому відсоток корисних елементів вище. Краще використовувати цільнозернову, бо в шліфованих мало поживних компонентів. Дослідимо основні переваги гречаної каші:

  • швидке відновлення м’язів;
  • зменшення цукру в крові та розширення, зміцнення судин (завдяки грубим волокнам);
  • боротьба з анемією;
  • стабільність серцево-судинної і системи травлення;
  • покращення роботи шлунку, печінки, серця та підшлункової залози;
  • зниження тиску (вміст магнію);
  • покращення нервової системи (вітаміни В);
  • зміцнення нігтів та волосся;
  • прискорене виведення токсинів та надлишків води;
  • гіппоалергенність.

Переваги рису 

Рис також є джерелом корисних елементів, вуглеводів та речовин для синтезу білків. Одразу дає енергію. Слугує добрим сорбентом та покращує роботу вуглеводної системи. Головне підібрати потрібний вид та правильно вживати. Тому що більшість сортів піддаються обробці, після якої зникають потрібні властивості. Так, його довше готувати, але ж і користь від нього інша. Загальні переваги рису:

  • гіппоалергенність;
  • підтримання водно-сольового балансу;
  • покращення обміну речовин;
  • усунення підшкірного жиру;
  • збільшення м’язової маси;
  • очищення організму;
  • нормалізація тиску, роботи мозку та шлунку;
  • збільшення цукру в крові;
  • лікування нервової системи;
  • покращення слизової кишечника.

Але навіть при таких вагомих перевагах цих круп, а також у насиченості поживних речовин, переїдати їх не потрібно. Тому що переїдання рису може вивести багато води з організму, створити складнощі зі стулом, стати причиною поганого травлення. У комплексі з шкідливими речовинами може виводитись калій, який потрібен для серцево-судинної системи. При приготуванні рису може піднятись вміст крохмалю і вуглеводів, які не є корисними у великій кількості. Швидко може виникнути бажання їсти. Як у випадку з гречкою, людям з цукровим діабетом, серцево-судинними захворюваннями і порушенням обміну елементів не рекомендується зловживати рисом, тому що може бути загострення хвороб.

Гречка передує гарному стільцю, прискорює вихід непотрібних речовин по кишечнику. А рис навпаки може уповільнити процес. Окрім того, рис виводить токсини та воду, тому немає набряків.

Цікаві факти про гречку та рис

Рис та гречка є одними з основних культур у світі та важливим джерелом харчових продуктів для значної частини населення. Гречка є унікальною рослиною, яка не тільки є основою для багатьох страв, але і має великий вплив на сільське господарство та культуру. А рис, у свою чергу, є не лише ключовим елементом світового харчування, але і має глибокі культурні та історичні корені для багатьох регіонів. Він є основною стравою для мільярдів людей у світі, особливо в Азії, де він часто подається як головний компонент обіду чи вечері. 

Гречка 

Гречка (також відома як гречана крупа або гречане зерно) — це одна з найстаріших культур, яку вирощували в різних частинах світу. Однак вона особливо популярна в Україні та інших країнах Східної і Центральної Європи. Гречка вирощується вже понад 4 тисячі років. Є рослиною, яка може рости в умовах, де інші культури можуть зазнавати труднощів. Навіть самостійно прибирає собі бур’яни. Тому в ній немає пестицидів, бо немає сенсу обробляти від шкідників. Вона витримує низькі температури, погані грунти та вологість. У вирощуванні гречки має значення роль гречаної бджоли. Ці особливі бджоли є важливими запилювачами гречки, сприяючи формуванню великої кількості зерен. З гречки готують різноманітні страви, такі як: каші, супи, смажені гречані галушки, гречаники. Також зерно використовується для приготування хліба та хлібобулочних виробів. У багатьох країнах існують традиції, пов’язані з гречкою. Наприклад, в Україні гречана каша часто подається на святкових обрядах, також існує традиція виготовлення гречаного меду. 

Рис

Рис з’явився раніше — понад 5000 років назад. Він став однією з найважливіших культур для розвитку цивілізацій в Китаї, Індії, Японії та інших азійських країнах. Рис вирощується в умовах високого утримання вологи, дуже вибагливий до холоду. Такі умови можуть створювати проблеми для вирощування рису, що сприяють розвитку комах та інших водних організмів, але водночас забезпечують унікальне екосистемне середовище для різноманітних видів. У деяких регіонах, таких як південно-східна Азія, рис вирощується на терасах, що створює вражаючі ландшафти. Такі тераси дозволяють ефективно використовувати гірські схили для сільськогосподарських потреб. У різних частинах світу можна побачити унікальні системи поливу для рисових полів. У Японії використовують традиційні системи зрошування, такі як оранжереї та канали. Рисовий пудинг, коржі, різотто, плов, алкогольні напої. Навіть стебла призначені для створення паперу.

Існує багато видів рису, але два основних – довгозернистий та короткозернистий. Довгозернистий рис, який має вишуканий аромат і структуру, часто використовується у стравах світової кухні, тоді як короткозернистий рис, який має тенденцію ставати клейким при варінні, популярний у приготуванні суші, голубців. Рисові сорти можуть варіюватись за кольором, формою та смаковими якостями. 

Вирішувати вам і вашому дієтологу, що краще для вашого організму. За корисними елементами та попитом першою є гречка, але й рис не поступається своїми надвластивостями та практичністю! Тому що обидві каші мають свою користь і можуть посприяти, якщо знати причину проблеми. Супер варіантом буде додати дві каші в раціон, якщо чергувати одна з одною. Не забувайте правильно вживати ці крупи! Від одних каш сенсу не буде, тільки вживати як гарнір. І не зловживати, тоді точно не буде різниці в користі, бо зʼявляться проблеми.

Будьте здорові, консультуйтесь з лікарем та смачних страв!

Автор
Марія Денисенко
Оновлено
08.12.2023
Додано
08.12.2023
Переглядів
1220
Час читання
хв
Поширити

Коментарі

Ваша оцінка:

Подібні записи

Перейти до блогу
Чим змастити пиріжки, якщо немає яєць: 10 порад
Пиріжки зі смачною золотистою скоринкою – завжди вдале доповнення до столу. Якщо ж під рукою немає яєц...
13.11.2024
221
Барбарис: користь та шкода
Барбарис — це рід рослин, відомий своїми кислуватими ягодами, які вживаються в їжу та використовуються...
04.11.2024
247
Жахливо смачно: ідеї десертів на Хелловін
Традиції міжнародного свята включають не лише прикрашання приміщення відповідними декораціями та вбира...
27.10.2024
239

Зараз читають

Огляд Лайм таксі у Києві
Знайти машину для поїздки буває непросто, особливо в годину пік. Але це не стосується Лайм таксі у Киє...
01.03.2024
741
Рецепт плову з куркою
Плов можна готувати не тільки з куркою, а й із бараниною, яловичиною, а також рис замішують із нутом а...
07.02.2023
567
Шкільні штани — як підібрати базовий предмет гардероба для дівчинки?
Штани — один із найзручніших та найпрактичніших елементів одягу. Його можна легко поєднувати з блузкам...
24.05.2024
374
Інфекційні захворювання шкіри: сучасні підходи до діагностики та терапії
Шкіра захищає організм людини від впливу зовнішніх факторів, виступаючи своєрідним природним бар'єром....
05.03.2024
444
Що таке косметична олія
Косметична олія - це натуральний продукт, який використовується для догляду за шкірою, волоссям та ніг...
23.01.2024
406
Як працює обмін валют в Кіт Груп в Рівному
Більшість українців так чи інакше стикаються з необхідністю в купівлі та продажі іноземної валюти. Не ...
01.03.2024
399
Що означає та звідки взялася фраза “Випити на коня”
Застілля із роду в рід приносять безліч висловів та традицій, що беруть свій початок ще за часів Русі....
11.12.2023
1855
Вирішили замовити піцу в Тернополі – обирайте перевірений сервіс
Піца - це одна з найпопулярніших страв світу, кулінарний феномен, який не залишить байдужим нікого. Цю...
29.01.2023
600
Одноразові под-системи: плюси користування сучасними девайсами
Чимало курців переходить на електронні сигарети, розуміючи, що від них менше шкоди, а рівень задоволен...
30.10.2024
243