Що означає та звідки взялася фраза “Випити на коня”

Що означає та звідки взялася фраза “Випити на коня”
Зміст:

Застілля із роду в рід приносять безліч висловів та традицій, що беруть свій початок ще за часів Русі. З тих пір і до сьогодні ми продовжуємо дотримуватись деяких із них, адже традиції – ключ до ідентичності народу.

Особливості українських застіль

Українці завжди з повагою ставились до свого коріння та до свят, тож застільні традиції це те, що не могло оминути жодного покоління. На сьогодні ми задіюємо не так багато з того переліку звичаїв, які створив наш народ за довгий час свого існування, та поки ми про них пам’ятаємо – наша культура житиме і процвітатиме.

На традиційному українському застіллі було прийнято обирати відповідального, так званого “голову столу”. В обов’язки “обраного” входило слідкувати за порядком під час трапези та ”модерувати” застілля. Місця поряд з ”головою столу” віддавались почесним гостям або ж старшим членам родини.

Українці – гостинна нація, тож ні одне застілля не обходилось без розкішного столу, що прогинався від страв. Не поставити перед гостями вдосталь їжі та питва означало проявити неповагу та виставити себе у дурному світлі. Те ж саме стосується і оформлення столу. На застілля використовували особливий святковий посуд та прикрашали стіл вишитими рушниками, адже для гостей все має бути якнайкраще.

Особливе місце як у побуті, так і у святкуванні українців займала музика. З піснею сіяли, з піснею жали, з піснею прокидались та з нею ж і лягали, тож, очевидно, що звучання пісень та за столом у гарній компанії – момент обов’язковий та абсолютно традиційний.

Застілля – елемент єднання, тож в “програму” обов’язково включався обмін побажаннями та вітаннями, особливо на час урочистих подій та свят.

Звісно ж, в залежності від регіону та родини традиції можуть різнитись та мати відгалуження, але в основі лежить одне – взаємна повага та єдність.

Значення виразу “Випити на коня”

Ця фраза, як і інші подібні бере свій початок в минулому і стосується застільних традицій. Одна із версій полягає у тому, що раніше основним засобом пересування були коні, тож гостям, які приїжджали таким транспортом, перед від’їздом пропонували випити чарку “на коня”, тобто перед дорогою на прощання. 

Інша ж версія тяжіє до козацького минулого нашого краю. Для останньої чарки у них існувала приказка: “коню в морду”, тобто чарку не допивали і залишки розбризкували тварині на морду. Козаки вірили, що так кінь запам’ятає запах самогону і у випадку поранення вершника на полі бою зможе привезти його до останнього місця перебування. Та з плином часу воно трансформувалось в просте: “на коня”.

В інших джерелах вислів походить із процесу приготування Варенухи – традиційного українського напою із самогону, яблук, різнотрав’я та іншого. Під час варіння на дні посудини залишався осад, який використовували для лікування ран у коней. Тож якщо гість бачив осад на дні своєї чарки, це означало, що частування закінчилось і вже час іти, а господарі віддавали їм осад, власне, для коня, або ж “на коня”.

Та все ж існує варіація походження, що повністю відкидає козацьке походження вислову. За цією версією цей вислів популяризували у Радянському Союзі після того, як в 1919 році газета “Правда” оприлюднила плакат з лозунгом “На коня, пролетарій!”, після чого фраза швидко пішла у народ, та й через 20 років трансформувалась у звичайний тост на застіллі. 

Залишається загадкою, звідки конкретно взявся вислів, що так влучно потрапив до переліку народних тостів, та варіанти є, тож можна обрати найкращий і переповісти легенду друзям на застіллі.

Традиційні українські страви на застіллях 

  • Борщ. Ця страва завжди була основним блюдом столу. Ходила прикмета, що який борщ – така і господиня. Тож йому приділяли особливу увагу.
  • Вареники. Ще одне блюдо традиційної кухні. Могли бути як до основного столу – з капустою, картоплею, м’ясом, так більш “десертним” варіантом – з вишнями чи сиром.
  • Голубці. Теж були невід’ємною та ситною частиною трапези. М’ясо та рис у складі не могли б залишити когось голодним.
  • Ковбаси. Теж є застільним блюдом. Їх готували власноруч та з різних видів м’яса, тож у кожної сім’ї був свій неповторний смак.
  • Сало. Куди ж українці і без сала. Спеціально перед застіллям господарі різали найкращу свиню, щоб виразити свою повагу до гостей та смачно їх нагодувати.
  • Риба. Часто господарі окрім скотарства займались ще й рибальством, тож риба на столі теж не була винятком.
  • Пампушки та хліб. Традиційні елементи застілля без яких стіл не міг вважатись завершеним.
  • Медовуха та горілка. Яке ж застілля без зігріваючих напоїв. Господарі виготовляли їх самостійно. Горілка для господаря як борщ для господині – показник вправності та гостинності. 

Цей перелік – лише невелика частина того, що готували на застілля наші пращури. Та саме ця основа вирізняє справжній український стіл поміж сотень інших.

Пити “на коня” чи ні, то ваш вибір, а ось вберегти традиції – це наше завдання та покликання!

Автор
Ольга Джоган
Редактор
Софія Потятиник
Оновлено
11.12.2023
Додано
11.12.2023
Переглядів
1434
Час читання
хв
Поширити

Коментарі

Ваша оцінка:

Подібні записи

Перейти до блогу
Сонник: Їхати в машині з чоловіком – тлумачення сну
Сни, в яких фігурують автомобілі та подорожі, часто символізують наше життєве просування, вибір напрям...
06.09.2024
216
Сонник: До чого сниться цибуля?
Сни про їжу часто несуть у собі символічне значення. Один з таких загадкових продуктів - цибуля. Що оз...
04.09.2024
224
До чого сниться ракетний обстріл?
В умовах війни, яка триває в Україні, багато українців часто бачать у снах сцени ракетних обстрілів, в...
03.09.2024
227

Зараз читають

Небезпечна бритва – чому вона настільки класна та як правильно за нею доглядати?
Виробники аксесуарів для гоління намагаються завоювати прихильність чоловіків, створюючи все новіші та...
12.09.2023
395
Найкращі ідеї для розміщення гостей на весільному банкеті
Правильне розміщення гостей займає важливе місце в організаційному процесі весілля. На перший погляд, ...
27.03.2023
628
Смішні привітання з Днем народження для подруги
Кожна дівчинка хоче зробити приємно своїй подрузі на її День народження: влаштовує оригінальні сюрприз...
25.01.2024
646
Smeg – Італійське диво техніки
У кулінарному світі елегантність, функціональність та вишуканий дизайн зустрічаються унікальним способ...
27.11.2023
409
Що таке SPF і кому він потрібен?
Сонцезахисний крем призначений для того, аби убезпечити вашу шкіру від негативного впливу ультрафіолет...
25.03.2024
359
Одягаємося по-зимовому
Щоб забезпечити комфорт у зимову пору року, людині насамперед потрібно одягати теплий верхній одяг, а ...
24.02.2023
475
Бічний аміотрофічний склероз
Бічний аміотрофічний склероз скорочено як БАС хвороба або недуг Шарко — це захворювання неврологічної ...
26.01.2023
562
Виразіть свою творчість та знайомтеся з іншими поетами
У сучасному світі, завдяки технологічному прогресу, поети мають чудову можливість поділитися своєю тво...
30.12.2023
417
Дитяча стоматологія: здорові зуби для щасливого дитинства
Дитяча стоматологія відіграє важливу роль у забезпеченні здоров'я та добробуту дітей. Здорові зуби є н...
07.06.2023
669