Артрит й артроз: у чому різниця

Артрит й артроз: у чому різниця
Зміст:

Багато людей стикаються із захворюванням суглобів, проте їх існує декілька видів. Одні з них – це артрит та артроз. Але не всі розуміють відмінність цих хвороб та як з ними боротися. Тут ви можете дізнатися, що таке артрит та артроз і різницю між ними.

Що таке артрит

Артрит– це захворювання, яке характеризується запаленням одного або декількох суглобів. В такому стані виникає біль в суглобах, набряки, скутість, обмеження рухливості, що врешті-решт може призвести до втрати функцій суглобів.

Типи артриту:

 • Остеоартрит- виникає внаслідок зношення суглобів з віком або через травму. Хрящовий шар, що захищає кістки зношується і утворюються нові кісткові шипи. Без хряща виникає тертя між кістками, викликаючи дискомфорт в суглобах.
 • Ревматоїдний артрит- це хронічне захворювання сполучної тканини, яке спричиняє ураження не тільки суглобів, а й органів імунної системи.

Що таке артроз

Артроз– це захворювання суглобів, яке характеризується пошкодженням хрящової тканини, яка вкриває поверхні кісток. Дана хвороба характеризується болем та обмеженням руху. Артроз виникає внаслідок зношування хряща з віком, травми, перевантаження суглобів тощо. Він може уразити будь-який суглоб, але найчастіше це коліна, кульшові 

Головні відмінності між артритом та артрозом

Основна відмінність цих хвороб полягає у тому, що артрит є запальним захворюванням суглобів, тоді як артроз є хронічним розладом, пов’язаним із зношуванням хрящової тканини.

Також важливо знати, що артрит спричиняє запальний процес, який може бути викликаний інфекцією через неправильну роботу імунної системи чи порушення обміну речовин. Артрит може уражати не тільки суглоби, а й внутрішні органи, такі як серце, нирки та печінку. Цим захворюванням страждають переважно люди 25-45 років і іноді діти. Симптоми артриту стають помітними практично одразу.

Артроз же негативно впливає на роботу тільки суглобів і не несе за собою запального процесу. Ним хворіють або люди похилого віку, або люди з регулярним фізичним навантаженням, наприклад, спортсмени. Симптоми артрозу, як правило, проявляються повільно, тому його складно помітити одразу.

Причини виникнення даних захворювань 

Також важливо знати не тільки значення та відмінність цих хвороб, а й причини їх виникнення. Вони є досить схожими, але все ж таки певні відмінності між ними є.

Найпоширеніші причини виникнення артриту

 1. Автоімунні реакції. Деякі види артриту, такі як ревматоїдний артрит, спричиняються порушенням імунної системи, коли вона “атакує” власні суглоби.
 2. Інфекції. Певні інфекції, такі як бактеріальні чи вірусні, можуть призвести до захворювання.
 3. Травми. Пошкодження суглобів, внаслідок травми або перенесених ушкоджень також може призвести  до розвитку артриту в подальшому.
 4. Генетична схильність. Деякі види артриту можуть мати генетичну основу, що збільшує схильність до розвитку хвороби.
 5. Інші захворювання. Захворювання, такі як синдроми, пов’язані з деякими хронічними станами (лімфома, системний вовчак, інші внутрішньоорганні захворювання), можуть також сприяти розвитку артриту.

  Найпоширеніші причини виникнення артрозу

 1. Зношування хрящової тканини. Захворювання може виникати внаслідок зношування хряща, який вкриває поверхні кісток у суглобах. Така проблема виникає через природнє старіння, погіршення якості хряща з часом, деформацій або надмірного навантаження на суглоби.
 2. Травми. Пошкоження суглобів, які виникають внаслідок травм, операцій або спортивних ушкоджень, можуть призвести до розвитку артрозу в певних суглобах.
 3. Генетичні фактори. Існує спадкова схильність до розвитку цієї хвороби. Якщо у членів сім’ї були випадки артрозу, це може збільшити ризик виникнення хвороби у нащадків.
 4. Надмірне навантаження. Постійне або надмірне навантаження на суглоби, може також сприяти розвитку артрозу.
 5. Інші фактори ризику. Ожирінння, вади структури суглобів значно підвищують ризики захворювання.

Лікування 

Лікування даних захворювань може бути комплексним та включати декілька підходів. В першу чергу, це медикаментозне лікування. Ліки можуть включати протизапальні засоби для зменшення запалення та болю, а також хондропроектори для підтримки хрящової тканини. У випадку артриту можуть бути призначені імуномодулюючі препарати. Також у випадку захворювання на артрит та артроз допомагають фізіотерапевтичні вправи та програми реабілітації можуть поліпшити м’язовий тонус, гнучкість та функціональність суглобів.

Контроль ваги, здорова дієта, а також уникнення надмірного навантаження на суглоби значно полегшать симптоми. 

У важких випадках, коли консервативні методи не допомагають, може бути рекомендована хірургічна операція, така як артроскопія або заміна суглобу.

Тому не нехтуйте своїм здоров’ям, адже захворювання суглобів- це досить серйозно. При перших симптомах необхідно звернутися до лікаря ортопеда-травматолога, який призначить вам лікування.

Автор
Єлизавета Матяшенко
Оновлено
07.12.2023
Додано
30.11.2023
Переглядів
361
Час читання
хв
Поширити

Коментарі

Ваша оцінка:

Інші записи

Перейти до блогу
Огляд стоматології Смайл
Сучасна стоматологія дозволяє вирішити майже всі відомі проблеми з зубами. Завдяки брекетам можна ство...
02.03.2024
205
Огляд Лайм таксі у Києві
Знайти машину для поїздки буває непросто, особливо в годину пік. Але це не стосується Лайм таксі у Киє...
01.03.2024
238
Як працює обмін валют в Кіт Груп в Рівному
Більшість українців так чи інакше стикаються з необхідністю в купівлі та продажі іноземної валюти. Не ...
01.03.2024
209