Гастрономія як вид мистецтва

Гастрономія як вид мистецтва
Зміст:

Історія зародження 

Гастрономія (грец. шлунок) — наука, що вивчає зв’язок між культурою та їжею. Вона належить до мистецтва та соціальних наук.

Це мистецтво готувати смачні та витончені страви. Найвище мистецтво приготування столу та вміння відповідного підбору страв. Це розуміння всіх тонкощів кухарства, сукупність харчових товарів високоякісного приготування. А ще – це відділ у супермаркеті. 

Перша гастрономія виникла за доби кам’яного віку. Далекі наші пращури вперше скоштували м’ясо, підсмаживши його. З цього моменту і почалася епоха культури споживання харчів. 

Що ж таке гастрономія? 

Що таке гастрономія? Це культ їжі, процес приготування та вживання. Цікаво те, що куштування страв має в кожному куточку світу свою історію, свої переваги та правила. Приготування звичайного стейку має безліч рецептів і процесів. У кожного народу він свій. Наприклад, в Америці полюбляють стейк з мінімальною прожаркою, тобто з кров’ю. А ми, українці, любимо добре обсмажити. А звичайні вареники з сиром теж готують по різному. Так у західній частині України віддають перевагу солоному сиру, а в центральній та південній – солодкому. У кожного свої традиції та смаки, а головне, майстерність приготування. А найголовніше – це насолода від щойно зїденої страви.

Молекулярна гастрономія

Молекулярна гастрономія – нині модна тенденція. Це наука фізико-хімічних процесів, які відбуваються під час приготування їжі. Під час створення страви використовуються сучасні підходи, а саме: використання сухого льоду, сушарки, центрифуги, вакууму або рідкого азоту. Засновниками молекулярної кухні вважаються хімік Ерве Тис та фізик ядерник Ніколас Курті. Про такий сучасний метод готування їжі почули ще в 1992 роках і з того часу молекулярна кухня стала невід’ємною частиною багатьох відомих та дорогих ресторанів. Такий процес вносить кардинальні зміни в структурі та вигляді страв. Так, за допомогою сучасних технологій, можна розкласти будь-який продукт на молекули та створити унікальне смакове поєднання. Доречі, такі страви ніколи не смажать, що 100% є плюсом такого приготування.

Гастрономія вдома

У кожної сучасної людини є кухня вдома. От тільки не для кожного це місце у квартирі для приготування їжі. Не секрет, що більшість людей на планеті полюбляють смачно поїсти. Деякі обирають ресторане харчування, дехто віддає перевагу фаст фудам, а є і ті, які залюбки приготують щось смачненьке самі вдома.  Для таких людей кухня – це майстерня, кімната для створення неперевершених шедеврів на свій смак. На такій кухні завжди багато ароматних приправ, безліч техніки для приготування та головне-атмосфера!

Доречі, молекулярні страви можна приготувати і вдома.

Цікаві факти

  • Українська гастрономія входить в першу десятку в світі найсмачніших кухонь. В Європі займає третє місце. 
  • Українські кулінарні традиції з’явилися понад 7 тис років тому, закладені були трипільцями. 
  • Українській борщ – символ нашої кухні. Нематеріальна культурна спадщина України. Борщ включений до 20-ти найсмачніших супів світу. 
  • Борщу надавали сакрального значення, бо думали, що з його парою відлітали до раю душі небіжчиків. Тому борщ був обов’язковою стравою  на поминальних обідах.
  • Бограч, традиційна західно українська страва. Її мають готувати тільки чоловіки, і кожен господар має свій рецепт.
  • Вареник – це є символом канадського міста Глендон, в місті є пам’ятник.  В Україні пам’ятник варенику раніше був в Черкасах, але в 2013 році його демонтували. А 2013 року у Буковелі зліпили найбільший у світі вареник зі снігу.
  • Куліш – найулюбленіша страва українських козаків. Він дуже корисний для профілактики онкозахворювань.
  • Банош – найпопулярніша гуцульська страва. Його приготування теж вважається чоловічою справою.
  • Сало! Як же без нього. Це один з найголовніших продуктів української кухні. Його вживають сирим, соленим, копченим, смаженим і навіть в шоколаді, з хлібом, часником, цибулею, зеленню. Найсмачнішим вважається сало свиней, яких годують жолудями.
Автор
Єсенія Буксіна
Оновлено
04.02.2023
Додано
04.02.2023
Переглядів
1298
Час читання
хв
Поширити

Коментарі

Ваша оцінка:

Інші записи

Перейти до блогу
Чарівний світ морозива “Хрещатик”
Морозиво "Хрещатик" втілює в собі справжній кулінарний майстер-клас, який зумів поєднати класичні трад...
12.04.2024
209
Кондитерська фабрика Millennium – чому № 1 серед українців
Майже кожна людина коштувала молочний шоколад та мала змогу відчути цей чарівний смак. Коли мова йде п...
26.03.2024
232
Фаст-фуд чи гастрономічне задоволення: вибір піци в залежності від настрою
Сучасний світ ритмічно крутиться навколо швидкості та зручності. У багатьох з нас не завжди є час на т...
06.03.2024
269