Хто такий медіатор

Хто такий медіатор
Зміст:

Життя – це постійна боротьба: думок, інтересів, чи чогось більшого конкретного, на кшталт культур і народів. На фоні цього часто виникають ситуації, що викликають сварки та непорозуміння. І часто здається, що історія зайшла у глухий кут, та це не означає, що рішення немає. Ось тут на сцену виходить він – медіатор.

Виникнення професії медіатора

Корені медіації сягають ще історичних глибин. Люди здавна залучали посередників для вирішення спірних ситуацій.

У Месопотамії, Греції та Давньому Єгипті існували жерці та судді, що допомагали порозумітися сторонам конфлікту.

Медіація у Середніх віках стосувалася переважно для вирішення торгових спорів. Гільдії та купецькі спілки мали свої власні правила та процедури. 

Більш близькими до сучасності можна вважати центри медіації, що з’явились у 1970-х роках ХХ століття у США та Канаді. Звідти ж цей рух поширився і на інші материки та країни.

В Україні ж професія медіатора з’явилася на початку 1990-х років. У 1994 році був прийнятий Закон України “Про медіацію”, який офіційно визначив правові основи для діяльності медіаторів.

На сьогодні медіація – це визнаний та ефективний метод вирішення конфліктів, що можуть виникати у нашому житті.

Хто ж такий медіатор?

Якщо пояснювати своїми словами, то медіатор – Швейцарія у світі конфліктів, тобто нейтральна сторона. Це незалежна та позбавлена упереджень особа, що допомагає сторонам конфлікту встановити правильну комунікацію задля вирішення спірного питання.

Основними обов’язками медіатора є:

  • Створення безпечного простору для спілкування. Завдання медіатора – створити атмосферу довіри та поваги, де сторони конфлікту зможуть вільно висловлювати думки та почуття.
  • Підтримання комунікації. Медіатор допомагає сторонам конфлікту краще зрозуміти позиції одна одної, а також налагодити ефективне спілкування.
  • Виявлення спільних інтересів. Медіація допомагає конфліктуючим сторонам визначити спільні інтереси та потреби, на основі яких можна знайти рішення.
  • Генерування варіантів. Медіатор може запропонувати різні варіанти вирішення проблеми, на основі яких сторони приймуть власне рішення.
  • Укладання угоди. Медіатор допомагає зафіксувати в письмовій формі всі домовленості, що виникли в процесі переговорів. 

Тож з огляду на вищесказане медіацію можна вважати досить ефективною для вирішення багатьох видів конфліктів. Вона може бути корисною для таких ситуацій, як:

  1. Сімейні конфлікти;
  2. Сусідські суперечки;
  3. Трудові конфлікти;
  4. Комерційні спори;
  5. Міждержавні конфлікти.

В даних випадках наявність спеціаліста-медіатора значно полегшить процес обговорення, прийняття рішень та пошуку компромісу.

Переваги та недоліки медіації

Як і в багатьох інших способів вирішення конфліктних ситуацій, у медіації є як переваги, так і недоліки. Якщо ви вирішили спробувати для себе такий варіант, то радимо ознайомитися з ними у таблиці.

ПеревагиНедоліки
Медіація може бути значно швидшим способом вирішення конфлікту, ніж судовий процес.Медіатор не може гарантувати, що сторони конфлікту зможуть знайти рішення.
Медіація може бути значно дешевшим способом вирішення конфлікту, ніж судовий процес.Всі сторони конфлікту повинні погодитися на участь у медіації.
Медіація може допомогти сторонам конфлікту зберегти стосунки, що важливо для сімейних, сусідських та ділових відносин.Медіація може бути емоційно складним процесом для сторін конфлікту.
Медіація є конфіденційним процесом, що може бути важливо для деяких сторін.Медіація не підходить для всіх випадків, наприклад, у кримінальних справах.
Рішення, знайдене за допомогою медіації, з більшою ймовірністю буде прийнятним для всіх сторін.Медіатор повинен мати спеціальні навички та знання.
Сторони конфлікту мають більше контролю над процесом вирішення спору.Процес медіації може зайняти деякий час.

Медіація – лише один із способів вирішення конфліктів і її доцільність в тій чи іншій ситуації залежить від конкретних обставин. Тож рішення використовувати її або ж ні лише за вами.

Питання/Відповіді

Скільки коштує медіація?

Вартість медіації може варіюватися залежно від складності конфлікту та досвіду медіатора.

Де шукати інформацію про медіацію?

Інформації можна знайти на веб-сайтах Центру медіації та арбітражу при Українській федерації страховиків, Асоціації медіаторів України та Національної служби посередництва та примирення.

Чи підійде медіація для конфлікту з поділом майна?

Так, це один із конфліктів, яким займатися медіатор. Проте не забувайте, що все індивідуально.

Автор
Ольга Джоган
Редактор
Софія Потятиник
Оновлено
29.01.2024
Додано
29.01.2024
Переглядів
275
Час читання
хв
Поширити

Коментарі

Ваша оцінка:

Інші записи

Перейти до блогу
Швидкомонтовані будівлі з металоконструкцій від LLENTAB
Сучасний світ потребує швидких та ефективних рішень. Це твердження стосується і будівництва, де час та...
20.02.2024
209
Як обрати і де купити гриндер
Гриндер - це незамінний інструмент для будь-якого шанувальника якісного подрібнення. Він не лише еконо...
17.02.2024
216
Нова ера доступності ремонту: від самостійного обслуговування до професійного сервісу в Apple Lab
У сучасному світі, де технології швидко розвиваються, з'являються нові можливості для споживачів підтр...
15.02.2024
220