Ферментовані продукти – це їжа, що пройшла процес бродіння та містить багато корисних для нашого організму речовин. Має унікальні функціональні властивості завдяки наявності мікроорганізмів, які наповнені антибактеріальними властивостями, пробіотиками і антиоксидантами.
Список ферментованих продуктів включає:
Ферментована їжа має різні способи приготування залежно від регіону, в якому вона виробляється. Сам процес бродіння дозволяв нашим предкам зберегти їжу та полегшити її перетравлення. Це також допомогло вижити в зимовий період.
Вживання кисломолочних напоїв і кисломолочних продуктів, що містять сою, знижує ризик серцевих захворювань. Подібну дію мають ферментовані цільнозернові продукти, вони знижують рівень холестерину в крові або запобігають хвороби серця.
Вітамін К2, що міститься в натто, стимулює формування кісток. Це може допомогти запобігти остеопорозу у літніх жінок. У йогуртах також міститься багато корисних мінералів (магній, кальцій, фосфор, калій), які можуть істотно позначитися на стані кісток.
Пептиди та пептидні фракції, які проявляють біоактивні властивості, були виділені з таких продуктів, як йогурт, кефір або дахі. Ці пептиди мають антигіпертензивну, антитромботичну, антиоксидантну або імуномодулюючу дію. Крім того, ферментовані продукти містять пробіотики, які приносять користь нашій кишковій флорі.
В приготуванні немає нічого важкого. Це можна зробити навіть в домашніх умовах. За класичним рецептом вам знадобиться достатньо багато солі, приправи за смаком, вода, часник та продукт над яким буде проходити ферментація. Відразу спробувати страву не отримається, доведеться почекати та залишити на деякий час продукт.
Визначення кисломолочного напою походить з Кавказу. Характеризується освіжаючим, кислуватим смаком, має кремову текстуру. Для його виробництва в молоко додають закваски, які називаються «кефірними зернами». Вони складаються в основному з симбіотичних дріжджів, що ферментують лактозу і дріжджів, що не ферментують лактозу, а також бактерій, що продукують молочну та оцтову кислоту. Специфічного смаку і консистенції кефіру надають: молочна кислота, ароматичні компоненти, етанол і вуглекислий газ, які є побічними продуктами бродіння. До того ж кефір- це ферментований продукт для схуднення.
Перші згадки про квашену капусту датуються 4 століттям до нашої ери. Квашена капуста є хорошим джерелом глюкозинолатів, аскорбату та аскорбінової кислоти. Ці речовини відповідають за зменшення пошкодження ДНК і частоти мутації клітин у хворих на рак. Концентрація цих сполук, як показують дослідження, тісно пов’язана з квашенням капусти. Дослідження протиракової дії квашеної капусти, на жаль, дуже неоднозначні.
Виготовляється в результаті самовільного бродіння, заливаючи подрібнений буряк кип’яченою підсоленою водою. Іноді додають скоринку хліба з житньої закваски. Отриманий буряковий сік менш калорійний, ніж класичний буряковий. Це пов’язано з процесом бродіння і молочнокислими бактеріями. Під час біохімічних процесів відбувається зменшення вмісту вуглеводів, які є основним субстратом. Сік також багатий речовиною під назвою беталаїн, яка має антиоксидантну дію та сприяє детоксикації організму.
Перелік хімічних реакцій, що відбуваються під час бродіння, робить ці продукти краще засвоюваними, мають високий вміст біоактивних частинок. Така їжа, може покращити самопочуття завдяки своїй пробіотичній дії. Інші властивості, такі як протидіабетичні властивості або регулювання артеріального тиску свідчать про необхідність введення та регулярного споживання ферментованих продуктів.