Куркума – користь та шкода

Куркума – користь та шкода
Зміст:

Сьогодні куркума всюди. В кав’ярнях ви можете зустріти пряний лате з куркумою, а в меню ресторану яйця пашот із золотистою спецією на пізній сніданок. Варто забігти в магазин під час обідньої перерви й на поличках з йогуртами та смузі ви знайдете не одну позицію з додаванням цієї спеції. І хоча очевидно, що куркума чудова, зробімо крок назад і дізнаємось, що стоїть за цим яскраво-жовтим кольором. 

Що таке куркума?

Куркума – це трав’яниста рослина приємного жовтого кольору та гостра на смак. Вирощування куркуми почалося близько 4000 років назад в Індії, де згодом вона й поширилась як складова спеції каррі. Спочатку її використовували в релігійних церемоніях та додавали в страви для збільшення терміну придатності. Також куркума має довгу історію в аюрведичній медицині як засіб лікування таких проблем зі здоров’ям як біль різного характеру та хронічна втома. Зараз куркума стала справжнім суперфудом, а її корисні властивості вражають лікарів з усього світу. 

Більшість переваг приписують куркуміну, активній сполуці, що надає куркумі яскраво-жовтий відтінок. Хоч куркумін в куркумі складає лише 5%, саме з ним проведено сотні досліджень і показана його ефективність за цілого ряду захворювань. 

Харчова цінність та склад куркуми 

Калорійність куркуми складає 325 калорій на 100 грамів продукту. Куркума містить ефірні олії та багато корисних речовин: вітаміни С, К та вітаміни групи В, залізо, фосфор, йод та кальцій.  У 100 грамах спеції міститься 2-7% харчових мінералів, 3-7% ефірних олій, 6-8% білка, 60-70% вуглеводів та 3-7% жиру. 

Користь для організму 

Користь куркуми для організму підтверджена багатьма дослідженнями. Дізнаємось, як саме куркума впливає на наше здоров’я:

  • Рослина має протизапальні та антиоксидантні властивості. Використання куркуми як протизапального засобу сягає багатьох століть в аюрведичній медицині. Вона не тільки зменшує наявне запалення, а й зупиняє вироблення в організмі хімічних речовин, які ініціюють запалення, подібно до того, як діють безрецептурні знеболювальні ліки;
  • Допомагає травленню. Сполука особливо корисна для допомоги при розладах травлення, таких як гази, здуття живота та запальні захворювання кишківника;
  • Запобігає розвитку раку. Дослідження показали, що куркума має протиракові властивості. Однак це лише добавка, яка не замінює своєчасного обстеження;
  • Допомагає контролювати рівень цукру в крові. Куркумін допомагає знизити рівень цукру в крові, чим допомагає лікувати або запобігти діабету 2 типу;
  • Покращує здоров’я серця. Знижуючи рівень холестерину та артеріальний тиск, куркума може покращити загальний стан здоров’я серця та знизити ризик серцевих захворювань або навіть інфарктів;
  • Захищає від вірусів. У низьких дозах куркумін має здатність посилювати реакцію антитіл, чим допомагає організму виробити відповідь на віруси. Тож куркума без сумніву має значні перспективи як засіб для підвищення імунної системи;
  • Запобігає хворобі Альцгеймера. Куркума може допомогти запобігти хворобі Альцгеймера або уповільнити її прогресування.  В Індії відносно низький рівень захворюваності на цю хворобу, що може бути пов’язано із середнім щоденним споживанням індійськими громадянами 125 мг куркуміну на день.  Крім того, куркума може діяти як нейропротектор, що значно покращує стан хворих; 
  • Полегшує симптоми артриту. Доведено, що протизапальні властивості куркуми допомагають при ревматоїдному артриті, болях у суглобах і остеоартриті. Використання екстракту куркуми як додаток до традиційної терапії є ефективним варіантом лікування;
  • Лікує депресію. Куркумін може підвищити рівень серотоніну та дофаміну — двох хімічних речовин мозку, які впливають на наш настрій;
  • Для печінки. Використання куркуми покращує функції найбільшої залози в нашому організмі, уповільнює накопичення жиру, відновлює мембрани клітин та посилює їх регенерацію. Корисні властивості цього коріння дозволяють широко використовувати цей засіб для лікування вірусного гепатиту, фіброзу та інших патологічних уражень печінки;
  • Для шкіри куркума є справжньою знахідкою. При місцевому застосуванні рослина здатна покращити стан шкіри, допомогти при таких захворюваннях як екзема, псоріаз, виразки та рани. Антиоксидантні та антимікробні властивості роблять куркуму популярним інгредієнтом для догляду за шкірою. Крім того, вона висвітлює та вирівнює тон пошкодженої шкіри. 

Для чоловіків

Коли справа доходить до підтримки здоров’я, куркума, здається, є однією з перших у черзі.  Ця спеція має значний вплив на чоловіче здоров’я. 

Захворювання легенів є однією з основних причин смерті чоловіків, а куріння є першопричиною розвитку раку. Куркумін, який міститься в куркумі, захищає легені від пошкодження, яке виникає в результаті паління.  Для чоловіків, які змушені працювати в задимленому середовищі, ця яскраво жовта спеція може стати хорошим способом обмежити пошкодження їхніх легенів.

Окрім того, куркума покращує репродуктивне здоров’я і може бути ефективним засобом під час лікування еректильної дисфункції.

Для жінок

Вживання куркуми надає багато переваг жінкам протягом усього життя.  Це цілюща та живильна рослина, яка захищає від стресів та підтримує стан жіночого здоров’я. 

Також вона здатна налагодити процес травлення, позбутися шкідливих речовин в організмі та стабілізувати вагу.

Застосовується пряність і в косметології як основний інгредієнт для приготування живильних масок для обличчя, а також засобу для волосся, що зміцнює та перешкоджає ламкості. 

Для вагітних

Кожна майбутня мама пильно слідкує за своїм раціоном та прагне обирати тільки найкраще. Куркумін полегшує набряк і запалення у вагітних жінок, а також усуває біль у суглобах і спині, чим і показує свій позитивний вплив на організм. Спеція заспокійливо діє на нервову систему, підтримує травний тракт і здорову імунну систему, що може допомогти боротися із застудою чи алергією під час вагітності. Щобільше, куркума врівноважує рівень цукру в крові та допомагає запобігти депресії — поширеному побічному ефекту виношування дитини.

Для дітей

Куркума є повністю безпечною добавкою в дитячій раціон. Вона має неабияку користь для здоров’я дитини та допомагає боротися з багатьма хворобами.  Включати в раціон можна у багатьох формах, особливо чудовим варіантом буде додати пряність в молоко з медом.  Оскільки молоко для дитини має вже добре знайомий смак, дуже ймовірно, що напій не залишить її байдужою і вона залюбки поласує ним. 

Декілька переваг молока з куркумою:

  • Дитячий організм схильний до захворювань, спричинених вірусами та бактеріями. Антимікробні властивості куркуми допомагають активувати імунну систему та прискорити одужання;
  • Куркума прискорює процес загоєння синців та подряпин, які є неодмінною частиною пізнання світу малечею;
  • Тепле молоко з куркумою – чудовий напій для лікування застуди та болю в горлі. Склянка перед сном допоможе з закладеністю носа.

Але будьте обережні з кількістю, яку ваша дитина приймає щодня. Сімейний лікар може призначити рекомендовану добову дозу залежно від віку та потреб вашої дитини.  Якщо вашому малюку менше ніж 8 місяців, краще уникати будь-яких спецій, навіть куркуми. 

Переваги куркуми для схуднення 

Так, це правда, куркума містить антиоксидант, який здатен допомогти схуднути. Дивовижно, як люди недооцінюють простий інгредієнт, що є у кожного на кухні. Чай з куркумою, також відомий як «золотий чай» містить багато активних інгредієнтів і мінеральних компонентів, які діють як природні стимулятори імунітету та тонізувальні засоби для організму.  Цей напій покращує здоров’я, сприяє прискоренню метаболічних процесів, а також регулює обмін речовин, що і є ключем до втрати зайвих кілограмів. 

Отже, пропонуємо Вам рецепт чаю для схуднення:

Все, що вам потрібно зробити – це взяти каструлю і налити в неї води.  Додайте у воду трохи куркуми та за бажанням імбиру і доведіть до кипіння. Після закипання вимкніть вогонь і дайте охолонути до кімнатної температури.  Пийте чай щодня натощак, щоб побачити ефективні результати. Компоненти діють як природний засіб для зниження апетиту, що є одним із найкращих способів схуднути.

Крім того, це допомагає підтримувати стабільний рівень цукру в крові.

Забагато куркуми не буває?

Як куркума, так і її основний активний інгредієнт, куркумін, загалом вважаються безпечними та не мають серйозних побічних ефектів. Однак деякі люди можуть відчувати нудоту, запаморочення або розлад шлунку, якщо приймають чи додають у страви пряність у великих дозах.

Офіційних рекомендацій щодо споживання куркуми немає, але прийнятний рівень споживання становить 3 мг/кг ваги тіла. 

Гарною рекомендацією буде додавати чорний перець у страви, що містять куркуму, щоб значно підвищити здатність організму до засвоєння куркуміну. 

Висновок

Отже, куркума має численні переваги. Окрім чудового смаку та пряного аромату, вона може похвалитися значними перевагами для здоров’я. Є кілька причин, щоб додавати куркуму у ваші страви: від підвищення імунітету до полегшення болю. 

Автор
Катерина Васюта
Оновлено
04.01.2023
Додано
17.12.2022
Переглядів
1569
Час читання
хв
Поширити

Коментарі

Ваша оцінка:

Інші записи

Перейти до блогу
Як їсти хінкалі: 7 порад
Хінкалі — це не просто страва, це справжня грузинська легенда, що підкорила серця гурманів в усьому св...
23.04.2024
222
Як бланшувати овочі
Бланшування є одним з ключових методів збереження свіжості та поживних властивостей овочів. Від бланшу...
19.04.2024
233
5 причин обрати піцу в MA Pizza
Ця страва може здатися дивною та простою, проте піца набуває все більше прихильників по всьому світу. ...
19.04.2024
221