Як в Україні святкують масляну

Як в Україні святкують масляну
Зміст:

У народі свято Масляна означає прощання з зимою й прихід весни. Воно має витоки з двох релігій – язичницької та християнської. Наші предки влаштовували велике гуляння на честь свята. Вони вірували, що так попросять у Бога тв сил природи теплу весну. Традиції зберігаються й досі, втім, не всі знають, як святкувати Масляну.

Походження свята

Традиційно Масляну святкують цілий тиждень. Цьогоріч це з 20 по 26 лютого. Кожного року дата різна, але це завжди останній тиждень перед Великим постом, який залежить від Великодня. До речі, він в 2023 році припадає на 9 квітня.

Вважається, що Масляна – це язичницьке свято, яке пізніше Православна церква присвоїла собі. Язичники не мали одного єдиного, а поклонялися багатьом Богам і силам природи. Оскільки, це свято – це перехід від зими до весни, то вони в цей час вшановували сонце. Саме тому, в ці дні випікали круглі жовті коржики. Пізніше їх замінили млинці.

Масляна має багато назв – Масниця, у деяких регіонах – Колодій, Пущення, Заговини, Запусти, Сирний тиждень тощо.

Страви на Масляницю

Багато господинь не знають, що приготувати на Масляну, окрім млинців. Наші предки у ці дні частувалися дерунами, варениками, сир, масло та інші молочні продукти. Раніше млинці на Масляну, як головна страва свята, готувалися в глиняних сковорідках з накресленим на глині хрестом та зубчастими краями. 

Вважається, що окрім налисників українці на Масляницю готували вареники, тому що ця страва здавна є нашим обрядовим та ритуальним смаколиком. 

Також, існує думка, що їх готували, тому вареник має форму місяця, а початок Великого посту зазвичай приблизно в один час зі святом Весняного рівнодення. Начинки для страви були різними, найчастіше – сир. У деяких регіонах випікали круглий обрядовий хліб.

Обряди

Масляний тиждень має безліч обрядів, в залежності від регіону. Втім, ціль одна – провести зиму та зустріти весну. Вірували, що якщо весні сподобається, то рік буде врожайний та щасливий. Кожний «масляний» день мав певні традиції й ритуали. У понеділок святкували «зустріч масляної». У цей день:

  • Ходили в гості;
  • Створювали солом’яне опудало – символ свята;
  • Дівчата обв’язували колодки стрічками;
  • Накривали пишні столи;
  • Перший спечений млинець віддавали бідним людям – вшановували померлих;
  • Майстрували крижані гірки.

Вівторок, ще мав назву сватання або «заграш». У цей день:

  • Молодь влаштовувала гуляння, де кожен шукав собі другу половинку;
  • Організовували оглядини;

Середу прозвали «ласункою», тому що в цей день теща пече млинці для зятя. Четвертий день був день «розгулу». Традиційно в четвер:

  • Влаштовували катання на конях;
  • Організовували ігрища: пісні танці, хороводи;
  • Катання з гірок й кулачні бої.

За традиціями Масляної, на п’ятий день зять приходив до тещі чи навпаки. Вони частувалися млинцями та варениками. Цей день називався «тещині вечори».

У суботу теж віддавали шану родичам – влаштовували посиденьки чи їздили у гості. Традиційно, невістка запрошувала рідню свого чоловіка. Цей день називали «золовчині посиденьки», бо вони запрошувались в першу чергу. Якщо вони незаміжні, то кликали незаміжніх приятельок невістки. І навпаки.

В останній день Масниці, люди готувалися до Великого посту. Неділю називали «прощеною». Цього дня всі просили пробачення у своїх близьких, згадували душі померлих. У неділю відмічали Масницю пишно. Їжу, котра залишилася – доїдали, рештки спалювали. 

Опісля, прибирали посуд та відвідували лазню. Закінчення масляного тижня супроводжувалося ритуальним спаленням опудала з соломи. Під час горіння, навколо нього водили хороводи, співали пісні, танцювали. Попіл, який залишився від опудала, розвіювали над землями, щоб був урожайний рік.

Автор
Аліна Трикіша
Оновлено
21.02.2023
Додано
21.02.2023
Переглядів
281
Час читання
хв
Поширити

Коментарі

Ваша оцінка:

Інші записи

Перейти до блогу
Гороховий суп для схуднення
Гороховий суп поживна та низькокалорійна страва. Відмінний варіант обіду, для тих, хто хоче схуднути б...
31.03.2023
219
Відтепер сервіс Turbo доступний всім жителям Києва
Турбо – надшвидка доставка продуктів по Києву – зі час своєї роботи сервіс встиг завоювати довіру мешк...
29.03.2023
209
Пророщені зерна: користь, як вживати, відгуки
Про користь пророщених зерен нам розповідають лише у 21 столітті. На прилавках магазинів все частіше м...
29.03.2023
228
Telegram-канал