«На любителя»: як сказати українською?

«На любителя»: як сказати українською?
Зміст:

Зараз прогресивна молодь та дорослі все частіше переходять на українську мову, аби плекати наше коріння. Саме тому запитів як перекласти те чи інше слово — збільшилось. Популярною є тенденція використовувати суржик, об’єднання декількох мов, у нашому випадку — це українська та російська мови. На жаль, у словниковому запасі багатьох українців значний відсоток належить російській кальці. Отож-бо давайте розбиратися: як буде українською фраза «на любителя»?

Етимологія та походження слова

“Ну хтось же таке любить”. Ми звикли використовувати цю фразу у побуті, навіть не замислюючись звідки вона з’явилась. Зрозуміло, що виникла вона з дієслова «любити». У середньовіччі термін «любитель» використовувався для опису людей, які займались чимось для власного задоволення чи розваги, а не для отримання прибутку чи професійної слави. Тобто людина, яка захоплювалась своїм хоббі не через матеріальну цінність, а через духовну складову. Поступово, серед людей виникало враження, що те, що робиться “на любителя”, може бути неоднозначним та незвичним, яке не підлаштовується під загальні рамки і почало сприйматися людьми по-різному.

Сама фраза «на любителя» почала активно використовуватися наприкінці 19 — на початку 20 століття. Вона виражала ідею того, що деяке явище, мистецтво, музика чи заняття не підходить для всіх, а тільки для тих, хто має відповідні смакові чи інші особисті якості. З часом фраза стала загальноприйнятою в багатьох мовах і використовується в різних контекстах для опису різноманітних речей, від художніх творів до їжі чи розваг. Те, що вам буде здаватись дивним та незрозумілим, іншим принесе задоволення та зацікавленість. 

Український відповідник

Фраза «на любителя» має логічне походження і використовується для вираження того, що щось може бути сприйнято різними людьми по-різному, залежно від їхніх уподобань, смаків чи поглядів. Те, що сподобається не кожному, а буде цікаве певній категоріїї або групі людей, неординарне. З цим ми розібрались, а тепер нарешті дізнаємось як можна влити це слово в українську сферу.

Скоріш за все, це одна з небагатьох фраз, яка так і іммігрує в українську мову та залишиться у такому ж вигляді. Так, українською можна сказати «для знавців», або ж «на знавця», але найчастіше використовують звичну форму «на любителя». Головна ідея слова: уточнити, що та чи інша річ буде до вподоби людям, що розуміються у цій темі. Отже, ми маємо такі форми-відповідники:

  • для знаців;
  • для поціновувачів;
  • на знавця;
  • на любителя.

Ви самі можете змінювати іменник синонімічним сенсом, як це зробили ми — у випадку зі словом «поціновувач». Щось на кшталт: “Ця картина точно зрозуміла для шанувальників напряму кубізму” (або ж просто шанувальникам). Як-то кажуть: «кожен товар знайде свого покупця».

Приклади вживання фрази

Детально пройшлися по значенню цього терміну, тому тепер можемо розглянути коли ж доречно його вживати. Підбірка доволі примітивна, але для розуміння точно підійде. Таблиця наведена нижче надає загальний огляд ситуацій, в яких можна використовувати фразу «на любителя». Однак слід пам’ятати, що вживання фрази може залежати від конкретного контексту та особистого ставлення людей.

Ситуація/контекстВживання фрази «на любителя»
Художній твір, фільмиПро сенс та враження від твору, який може сприйматися по-різному читачами чи глядачами, в залежності від їхніх вподобань. 
Кулінарія  Коли розмовляєте про страву або напій, які мають особливий смак або склад, і можуть бути неоднозначно оцінені людьми. Або порівняння гостроти страви.
Заняття/хобі   Коли говорите про заняття чи хобі, яке може не сподобатися всім, а тільки тим, хто має певні прихильності.
Формальні ситуації Зазвичай не вживається в офіційних або формальних контекстах, де потрібно використовувати більш об’єктивні оцінки. Ця фраза більш побутового характеру.
Мистецтво Коли говорите про мистецьке втілення, яке може здатися незвичайним чи непередбачуваним для більшості глядачів. 
МузикаКоли ми чуємо, що хтось захоплюється роком, а хтось слухає Адель. Вживаємо, коли характеризуємо той чи інший музичний смак.
Стиль одежі та зовнішністьКоли розуміємо, що нам не подобається чорний стиль одежі для повсякденного життя, довгий манікюр, коротка зачіска, а для інших це покликання, спосіб самовираження, відчуття впевненості, зручності. Знайдуться ті, кому це буде до душі. Так само коли люди обговорюють зовнішність інших, завжди знайдуться протилежні думки.
Експерименти У ситуаціях, де проводяться експерименти або новаторські підходи, які можуть викликати різні реакції від людей. 

Треба більше цікавитись термінологією української мови, бо використання української мови означає пам’ятати та розвивати українську культурну спадщину, традиції та цінності. Тому що хто, як не ми, будемо розповсюджувати знання про неї всьому світові. Українська мова відіграє значну роль в різних аспектах життя суспільства та національної ідентичності. Важливо підтримувати та розвивати українську мову, оскільки вона відіграє ключову роль у становленні та збереженні національної самобутності та культурного багатства України. Відрізняє нас від інших.

Читайте українське, дивіться українське та говоріть українською!

Питання-відповіді

Чи вважається фраза «на любителя» калькою з російської мови?

Можливо вона не дуже характерна для української мови, тому що ми звикли чути це іншою мовою, але термін стовідсотково знайшов своє місце у нашому побуті. До того ж, має хороші відповідники, тому питання ще залишається відкритим. Потрібно детально розбиратись в історії слова.

Підходить слово «прихильник» як відповідник до фрази?

Так, точно підійде. Воно звучатиме більш офіційно та красиво.

Можна використовувати цю фразу, щоб описати тембр людини?

Так, термін як раз і існує, щоб описувати людські вподобання. Якщо ви зрозуміли, що низький голос вас лякає, або навпаки захоплює, на відміну від інших, тоді сміливо вживайте. Кажіть, що високий голос на любителя, а вам особисто до вподоби бас.

Автор
Марія Денисенко
Редактор
Софія Потятиник
Оновлено
26.12.2023
Додано
26.12.2023
Переглядів
512
Час читання
хв
Поширити

Коментарі

Ваша оцінка:

Інші записи

Перейти до блогу
Швидкомонтовані будівлі з металоконструкцій від LLENTAB
Сучасний світ потребує швидких та ефективних рішень. Це твердження стосується і будівництва, де час та...
20.02.2024
209
Як обрати і де купити гриндер
Гриндер - це незамінний інструмент для будь-якого шанувальника якісного подрібнення. Він не лише еконо...
17.02.2024
216
Нова ера доступності ремонту: від самостійного обслуговування до професійного сервісу в Apple Lab
У сучасному світі, де технології швидко розвиваються, з'являються нові можливості для споживачів підтр...
15.02.2024
220