Різдво одне з найголовніших свят в усьому світу. Готуються до нього заздалегіть. Особливо важливим є святковий стіл. Як відомо, традиційна українська святвечірня вечеря складалася з дванадцяти дев’яти пісних страв. Обов’язковою є кутя–відварені у воді зерна пшениці чи ячменю з медом. Та все ж таки, як до цього свята готуються інші країни?
В Австрії традиційна їжа відрізняється від регіону. Часто готують коропа, але також популярний різдвяний гусак. Австрійське меню також включає регіональні супи, такі як картопляний або ковбасний суп, який, як випливає з назви, складається з домашніх ковбас, макаронів і овочів. Крім того, на стіл часто подають холодні страви – ростбіф, гусячу печінку, копчений лосось і рибне філе, а також морепродукти. Як і у Швейцарії, на Різдво все більш популярним стає м’ясне або сирне фондю.
Данці вірні своїй різдвяній традиції. Смажена качка, фарширована сливами та яблуками, або смажена свинина з хрусткою начинкою — страви, які є на різдвяних столах понад 90 відсотків данців. Як гарнір подається відварна або карамелізована дрібна картопля та червона капуста. Десерт являє собою різновид рисового пудингу з мигдалем і вишневим соусом.
У Франції традиційне меню напередодні Різдва складається з фуа-гра або устриць на закуску, каплунів з каштанами, як основна страва та «Bûche de Noël» на десерт. Каплун – це кастрований і спеціально відгодований молодий півень, м’ясо якого вважається виключно ніжним. Десерт «Bûche de Noël» — це бісквітний рулет, який можна начинити, наприклад, шоколадом або фруктами, залежно від вашого смаку, і виглядає як дерев’яна колода.
У Німеччині на святвечірній вечері є качка або смажена гуска, а в деяких регіонах також короп, форель або картопляний салат з сосисками. Останнім часом раклет стає все більш популярним серед німців.
В Італії на Святвечір на столах панують вишукані рибні страви. На наступний день на півночі країни їдять досить специфічні страви, наприклад, равіолі, фаршировані м’ясом, а на півдні поширена ягнятина. Цікавий факт: в районі Неаполя на Різдво часто подають вугра.
У Польщі за столом завжди є одне вільне місце, на випадок несподіваного гостя. Типовими стравами є панірований у борошні короп, оселедець в олії з цибулею або традиційний бігос, приправлений сушеними грибами, маслом і вершками. На Святвечір у багатьох родинах їдять червоний борщ з варениками з грибною начинкою або вареники з капустою та грибами, і, звичайно, на десерт маковий пиріг.
В Іспанії багато різних традицій, але фарширована індичка є найпоширенішою стравою. Раніше живих індичок продавали на місцевому ринку, де їх купували і вирощували до Різдва, коли індичка була на різдвяному столі. Традиційний іспанський Святвечір також повинен включати десерт, який називається “turrón” – іспанська нуга, яка готується з яєць, мигдалю, меду та цукру.