Гастрономія (грец. шлунок) — наука, що вивчає зв’язок між культурою та їжею. Вона належить до мистецтва та соціальних наук.
Це мистецтво готувати смачні та витончені страви. Найвище мистецтво приготування столу та вміння відповідного підбору страв. Це розуміння всіх тонкощів кухарства, сукупність харчових товарів високоякісного приготування. А ще – це відділ у супермаркеті.
Перша гастрономія виникла за доби кам’яного віку. Далекі наші пращури вперше скоштували м’ясо, підсмаживши його. З цього моменту і почалася епоха культури споживання харчів.
Що таке гастрономія? Це культ їжі, процес приготування та вживання. Цікаво те, що куштування страв має в кожному куточку світу свою історію, свої переваги та правила. Приготування звичайного стейку має безліч рецептів і процесів. У кожного народу він свій. Наприклад, в Америці полюбляють стейк з мінімальною прожаркою, тобто з кров’ю. А ми, українці, любимо добре обсмажити. А звичайні вареники з сиром теж готують по різному. Так у західній частині України віддають перевагу солоному сиру, а в центральній та південній – солодкому. У кожного свої традиції та смаки, а головне, майстерність приготування. А найголовніше – це насолода від щойно зїденої страви.
Молекулярна гастрономія – нині модна тенденція. Це наука фізико-хімічних процесів, які відбуваються під час приготування їжі. Під час створення страви використовуються сучасні підходи, а саме: використання сухого льоду, сушарки, центрифуги, вакууму або рідкого азоту. Засновниками молекулярної кухні вважаються хімік Ерве Тис та фізик ядерник Ніколас Курті. Про такий сучасний метод готування їжі почули ще в 1992 роках і з того часу молекулярна кухня стала невід’ємною частиною багатьох відомих та дорогих ресторанів. Такий процес вносить кардинальні зміни в структурі та вигляді страв. Так, за допомогою сучасних технологій, можна розкласти будь-який продукт на молекули та створити унікальне смакове поєднання. Доречі, такі страви ніколи не смажать, що 100% є плюсом такого приготування.
У кожної сучасної людини є кухня вдома. От тільки не для кожного це місце у квартирі для приготування їжі. Не секрет, що більшість людей на планеті полюбляють смачно поїсти. Деякі обирають ресторане харчування, дехто віддає перевагу фаст фудам, а є і ті, які залюбки приготують щось смачненьке самі вдома. Для таких людей кухня – це майстерня, кімната для створення неперевершених шедеврів на свій смак. На такій кухні завжди багато ароматних приправ, безліч техніки для приготування та головне-атмосфера!
Доречі, молекулярні страви можна приготувати і вдома.