Вегетаріанство як система харчування і стиль життя знаходить своїх прихильників у всіх куточках світу. Деякі зробили перехід до вегетаріанства через екологічні причини або тому, що вони люблять тварин. Інші просто хочуть жити довше, здоровіше. Численні наукові дослідження показують, що побудова раціону на їжі рослинного походження має значні переваги для здоров’я. Вегетаріанство як стиль життя знижує ризик хронічних дегенеративних захворювань, таких як ожиріння, ішемічна хвороба серця, гіпертонія, діабет і деякі види раку.
Сьогодні легко можна знайти смачну та корисну вегетаріанську їжу на полицях супермаркету. Якщо вам потрібне натхнення на кухні, шукайте кулінарні поради та чудові рецепти в інтернеті або у вашому улюбленому книжковому магазині. Якщо ж у вас не вистачає часу на приготування їжі вдома, завжди є варіант пообідати в ресторані, який запропонує смачні вегетаріанські страви. Тож, чому б не спробувати такий стиль харчування, але перед цим важливо дізнатися усе про рослинне харчування, зважити всі «за» і «проти». Для будь-якої людини, яка раніше не поглиблювалася у вивчення цього поняття, вегетаріанство є відмовою від споживання м’ясних продуктів. Та чи все так просто і чим відрізняється веганство від вегетаріанства?
Хто такі вегани і вегетаріанці?

Веганство – це спосіб життя, при якому люди максимально виключають будь-які форми експлуатації тварин та жорстокого поводження з ними.
Що не їдять вегани:
- червоне м’ясо;
- птицю;
- рибу та морепродукти;
- мед;
- яйця;
- молочні продукти;
- желатин.
Види веганства
Існує кілька популярних видів веганства:
- Фрукторіанство. Фрукторіанці їдять тільки фрукти, горіхи, насіння та усі рослинні продукти, які збираються без шкоди для рослини.
- Сироїдіння. Раціон сироїда складається з рослинних продуктів без термічної обробки, аби отримати усі корисні речовини з овочів та фруктів.
Вегани також відмовляються від матеріалів тваринного походження (наприклад, шкіри) і продуктів, які тестуються на тваринах.
На відміну від вегана, вегетаріанець – це той, хто не їсть м’яса чи птиці, але їсть продукти тваринного походження, такі як молоко, сир, масло та яйця. Багатьох людей цікавить, чи їдять вегетаріанці рибу? Якщо вегетаріанці включають у свій раціон рибу та морепродукти, але все ще уникають м’яса інших тварин, їх вважають пескетаріанцями, детальніше про них згодом.
Вегетаріанцю неважко отримати всі необхідні вітаміни та мінерали, адже можна обрати саме такий тип харчування, який буде найкомфортнішим і не завдасть ніякої шкоди здоров’ю.
Види вегетаріанства

Розглянемо основні види вегетаріанства:
- Оволактовегетаріанство. Найпоширеніший вид вегетаріанства. Дозволено їсти яйця та молочні продукти. Такий тип дієти дозволяє отримувати з продуктів багато білка та основних мінералів, таких як кальцій та вітамін D. Характеризується як перехідний етап до більш суворих видів вегетаріанства.
- Лактовегетаріанство. Виключає вживання яєць, але молочні продукти, такі як молоко, масло, сир, вершки та йогурт дозволені.
- Ововегетаріанство. Раціон включає вживання яєць. Молочні продукти не вживаються.
- Пескетаріанство. Пескетаріанець – це той, хто їсть рибу та інші морепродукти, а також молочні продукти та яйця. Пескатаріанці не їдять червоне м’ясо, дичину чи птицю. Якщо ви хочете перейти до вегетаріанства, ви можете почати з пескатаріанської дієти.
- Флексітаріанство (гнучке вегетаріанство). Флексітаріанець дотримується рослинної дієти з періодичним вживанням м’яса. Тут немає чітких правил щодо дозволених продуктів. Загальною метою є мінімізація споживання м’яса та продуктів тваринного походження з міркувань етики чи власного здоров’я.
Як визначити, який тип вегетаріанства підходить саме вам?

Незалежно від того, спонукає вас етична чи екологічна складова, особисте здоров’я чи щось зовсім інше, у вас є багато смачних рослинних альтернатив на вибір.
Якщо ви хочете зменшити споживання м’яса, але не готові стати повним веганом або вегетаріанцем, подумайте над тим, аби почати з флексітаріанської дієти. Чому б не спробувати рослинне харчування з такою кількістю доступних варіантів?
Прислухайтесь до вашого організму, експериментуйте та звертайте увагу на рівень вашої енергії та самопочуття аби зрозуміти який саме стиль харчування ідеально задовольнить усі ваші потреби й принесе не тільки користь, а й задоволення від життя.