Вирощуємо капусту: користь, сорти, тонкощі

Вирощуємо капусту: користь, сорти, тонкощі
Зміст:

Городництво – заняття до душі багатьом господиням та господарям. Вони ладні годинами доглядати за своїм урожаєм. Справжньою майстерністю вважається різноманіття вирощених культур. Особливо «вітамінної бомби» – капусти. Сортів капусти сотні. Розглянемо найпопулярніші та найсмачніші.

Користь капусти для організму

Користь капусти залежить від обраного сорту, втім всі вони мають деякі спільні вітаміни та мікроелементи, а саме: P, K, E, C, B та рідкісний U. Серед мікроелементів у капусті містяться: фосфор, цинк, магній, йод, сірка, мідь, калій та кальцій тощо.

Важливим фактором є й те, що під час тривалого зберігання та заквасці вміст цих речовин суттєво не знижується!

Капуста допомагає нашому організму:

  • Впоратися з безсонням;
  • Знизити рівень стресу;
  • Заспокоїтися.

Наприклад, можна приготувати на вечерю салат зі свіжої капусти чи капустяний сік. Такі смаколики точно допоможуть швидко заспокоїти нервову систему та налагодити сон.

  • При головному болі можна спробувати пожувати листя капусти, насолодитися його соком або зробити компрес.
  • Вважається, що капуста є незамінним овочем при схудненні, адже містить рідкісну тартанову кислоту. Перевага її в тому, що вона запобігає накопиченню жирової тканини. Найбільше цього елементу в термічно-необробленій капусті.
  • Вітамін U в їжі зустрічається рідко й міститься він саме в капусті. Він протидіє склеюванню холестерину й білків, які потім осідають на стінках наших судин.
  • Також капуста корисна при застуді, адже вона має відхаркувальну, протизапальну та антисептичну дію. Проте, не забувайте, що лікування має назначити вам лікар!

Тонкощі вирощування

Найпоширеніший спосіб отримання перших паростків рослини– висадження насіння капусти в теплиці чи в контейнерах для розсади. На цьому етапі з’являються перші нюанси у вирощенні рослини: 

  • Кислотність ґрунту для висадки капусти. Якщо вона підвищена – урожаю не чекайте. У такій землі коріння капусти може гнити або ж захворіти на фузаріоз та хворобу кила. Найчастіше, це стає причиною загибелі рослини. Чим би ви не підживлювали капусту, ефекту не буде, якщо ґрунт занадто кислий, бо в ньому містяться поживні речовини в такій формі, що рослина їх не засвоює. Обирайте землю з pH 6,5-7, нейтральну чи лужну. Крайній варіант – слабокислий.
  • Підживлення для капусти. Ця рослина потребує постійного кореневого та позакореневого підкормлювання. Якщо воно недостатнє, то капуста буде погано рости, головки зав’язуватимуться із запізненням, а шкідники й хвороби будуть частими друзями рослини.

Коли рослина лише починає своє зростання, вона проходить етап нарощування листя. У цей момент їй потрібен азот, згодом, коли почнуть зав’язуватись качани, то дайте рослині фосфор та калій.

  • Полив капусти – важливий процес у вирощуванні. Ви тільки уявіть, одна доросла рослина за 24 години може спожити до 10 літрів води! Як правило, ріст капусти гальмується при посусі та спеці. У зв’язку з цим, поливайте культуру тоді, коли верхній шар ґрунту трохи підсох. Втім, будьте обережними, адже перезволоження лише нашкодить рослині – коренева система капусти почне гнити та відмирати.

Сорти капусти для вирощування

Пропонуємо розглянути смачні та корисні сорти капусти для вирощування. 

Білокачанна

В Україні білокачанна найпопулярніша, її вирощують чи не в кожному господарстві. Вважають, що це є екологічно чистий сорт капусти, адже її листки прикривають качан від різних препаратів.

Білокачанна капуста – сорт, який підходить для приготування безлічі страв. Вважається, що квашення є найкращим способом збереження білоголової капусти. У процесі ферментації народжується дуже багато лактобактерій, які мають позитивний вплив на роботу нашого ШКТ.

Серед овочів та фруктів, що ростуть в Україні, білоголова капуста є рекордсменкою за кількістю вітаміну C.

Цвітна

Цей сорт вважають найкориснішим з усіх хрестоцвітих, втім у вирощуванні вона вередлива. Якщо цвітній капусті не подобається погода, то суцвіття буде погано сформованим. Наприклад, якщо постійні умови спеки чи посухи – плід буде маленьким, рости буде здебільшого листя. Велика кількість сонця погано впливає на рослину – вона жовтіє та плоди матимуть гіркуватий смак.

Кольрабі

Вважається, що регіоном-винахідником кольрабі є Східне Середземномор’я. Цей сорт нагадує ріпу на ніжці з якої росте листя. Окрім форми, його цінують за смакові властивості, соковитість та здатність довго зберігатися. Кольрабі – капуста, яка не примхлива у вирощенні, навпаки, вона стійка до холоду.

Савойська

Промислове вирощення савойської капусти в Україні доволі низьке, бо вона має відносно малий термін зберігання, врожайність невисока й заквасити її не вдасться. Проте, вона більш морозостійка ніж білоголова. Савойська капуста доволі смачна, її часто використовують в салатах, тушкують, додають до перших страв чи використовують в якості начинки.

Вважається, що вона смачніша за білокачанну, втім на колір і смак товариш не всяк.

Брюссельська

Має незвичну форму – пагін з дрібними головками (до 70 шт), в діаметрі сягають до 5 сантиметрів. Це штучний сорт. У їжу використовують лише головки цієї рослини.

Якщо вирішили її вирощувати, знайте, що рослина полюбляє воду – до 4 відер рідини! Брюссельська капуста довго достигає, тому є більший ризик недуг і паразитів.

Броколі

Броколі схожа на цвітну капусту, втім має насичений зелений колір. Це низькокалорійний сорт капусти, а ще він є антиоксидантом. За броколі потрібно слідкувати, адже за сильної спеки може миттєво пожовтіти. Через це погіршаться смакові властивості: капуста стане жорсткою та несмачною. У зв’язку з цим, господарі та підприємці культивують броколі восени або ж на початку весни. Здебільшого, це роблять в теплицях, адже там є всі умови тримати потрібні температури. 

Автор
Аліна Трикіша
Оновлено
03.04.2023
Додано
03.04.2023
Переглядів
1084
Час читання
хв
Поширити

Коментарі

Ваша оцінка:

Подібні записи

Перейти до блогу
Декілька способів правильно розібратися в корисних властивостях конопляного насіння і використовувати його для зміцнення здоров’я
Конопляне насіння – це справжній скарб природи, який часто недооцінюють. З його допомогою можна не лиш...
17.03.2025
225
Що можна і не можна їсти при ротавірусі
Ротавірусна інфекція — це вірусне захворювання, яке вражає шлунково-кишковий тракт, спричиняючи сильну...
06.03.2025
300
Макрель і скумбрія: в чому різниця?
Макрель і скумбрія — це дві риби, які часто плутають через їх схожість, але насправді між ними є кільк...
03.03.2025
316

Зараз читають

Декальцінація Кавомашини – професійна допомога
Декальцінація кавомашини є важливою процедурою для забезпечення тривалого та якісного функціонування в...
13.11.2023
502
Толстовка з флісовою підкладкою: чому вони так популярні та яку модель вибрати
Толстовки із внутрішнім шаром із флісу — це універсальна річ, яка є майже у кожному гардеробі сучасног...
17.01.2024
509
Відомі салати: історія та цікавини
Салати - це не тільки смачні, але й корисні страви, які використовуються як окремі страви або доповнен...
24.03.2023
837
Де купити смачний сир
Їжа має дуже великий вплив на стан здоров'я і, як наслідок, на якість життя взагалі. Деякі молочні про...
14.01.2023
694
Рекрутингове агентство: коли потрібне та як обрати
Рекрутингові агентства – це компанії, які допомагають зустрітись роботодавцю та працівнику. Зазвичай з...
17.09.2024
415
VBET Android: де знайти мобільний додаток
Компанія ВБЕТ є одним із небагатьох букмекерів, які отримали ліцензію на професійну діяльність від дер...
28.03.2023
1053
Кабель ШВВП та ПВС: основні характеристики та використання
Кабелі є важливими елементами будь-якої електромережі, адже вони забезпечують передачу електроенергії ...
12.09.2024
380
Станозолол Магнус – засіб для створення рельєфу
Унікальний стероїдний препарат станозолол магнус відомий серед важкоатлетів здатністю звільняти м'язи ...
19.03.2024
616
Програма «Теплі кредити» в Україні: мрійте та будуйте
«Теплий кредит», або «Енергокредит», відкриває безмежні можливості для втілення ваших мрій. Завдяки ці...
09.04.2024
569