Вирощуємо капусту: користь, сорти, тонкощі

Вирощуємо капусту: користь, сорти, тонкощі
Зміст:

Городництво – заняття до душі багатьом господиням та господарям. Вони ладні годинами доглядати за своїм урожаєм. Справжньою майстерністю вважається різноманіття вирощених культур. Особливо «вітамінної бомби» – капусти. Сортів капусти сотні. Розглянемо найпопулярніші та найсмачніші.

Користь капусти для організму

Користь капусти залежить від обраного сорту, втім всі вони мають деякі спільні вітаміни та мікроелементи, а саме: P, K, E, C, B та рідкісний U. Серед мікроелементів у капусті містяться: фосфор, цинк, магній, йод, сірка, мідь, калій та кальцій тощо.

Важливим фактором є й те, що під час тривалого зберігання та заквасці вміст цих речовин суттєво не знижується!

Капуста допомагає нашому організму:

  • Впоратися з безсонням;
  • Знизити рівень стресу;
  • Заспокоїтися.

Наприклад, можна приготувати на вечерю салат зі свіжої капусти чи капустяний сік. Такі смаколики точно допоможуть швидко заспокоїти нервову систему та налагодити сон.

  • При головному болі можна спробувати пожувати листя капусти, насолодитися його соком або зробити компрес.
  • Вважається, що капуста є незамінним овочем при схудненні, адже містить рідкісну тартанову кислоту. Перевага її в тому, що вона запобігає накопиченню жирової тканини. Найбільше цього елементу в термічно-необробленій капусті.
  • Вітамін U в їжі зустрічається рідко й міститься він саме в капусті. Він протидіє склеюванню холестерину й білків, які потім осідають на стінках наших судин.
  • Також капуста корисна при застуді, адже вона має відхаркувальну, протизапальну та антисептичну дію. Проте, не забувайте, що лікування має назначити вам лікар!

Тонкощі вирощування

Найпоширеніший спосіб отримання перших паростків рослини– висадження насіння капусти в теплиці чи в контейнерах для розсади. На цьому етапі з’являються перші нюанси у вирощенні рослини: 

  • Кислотність ґрунту для висадки капусти. Якщо вона підвищена – урожаю не чекайте. У такій землі коріння капусти може гнити або ж захворіти на фузаріоз та хворобу кила. Найчастіше, це стає причиною загибелі рослини. Чим би ви не підживлювали капусту, ефекту не буде, якщо ґрунт занадто кислий, бо в ньому містяться поживні речовини в такій формі, що рослина їх не засвоює. Обирайте землю з pH 6,5-7, нейтральну чи лужну. Крайній варіант – слабокислий.
  • Підживлення для капусти. Ця рослина потребує постійного кореневого та позакореневого підкормлювання. Якщо воно недостатнє, то капуста буде погано рости, головки зав’язуватимуться із запізненням, а шкідники й хвороби будуть частими друзями рослини.

Коли рослина лише починає своє зростання, вона проходить етап нарощування листя. У цей момент їй потрібен азот, згодом, коли почнуть зав’язуватись качани, то дайте рослині фосфор та калій.

  • Полив капусти – важливий процес у вирощуванні. Ви тільки уявіть, одна доросла рослина за 24 години може спожити до 10 літрів води! Як правило, ріст капусти гальмується при посусі та спеці. У зв’язку з цим, поливайте культуру тоді, коли верхній шар ґрунту трохи підсох. Втім, будьте обережними, адже перезволоження лише нашкодить рослині – коренева система капусти почне гнити та відмирати.

Сорти капусти для вирощування

Пропонуємо розглянути смачні та корисні сорти капусти для вирощування. 

Білокачанна

В Україні білокачанна найпопулярніша, її вирощують чи не в кожному господарстві. Вважають, що це є екологічно чистий сорт капусти, адже її листки прикривають качан від різних препаратів.

Білокачанна капуста – сорт, який підходить для приготування безлічі страв. Вважається, що квашення є найкращим способом збереження білоголової капусти. У процесі ферментації народжується дуже багато лактобактерій, які мають позитивний вплив на роботу нашого ШКТ.

Серед овочів та фруктів, що ростуть в Україні, білоголова капуста є рекордсменкою за кількістю вітаміну C.

Цвітна

Цей сорт вважають найкориснішим з усіх хрестоцвітих, втім у вирощуванні вона вередлива. Якщо цвітній капусті не подобається погода, то суцвіття буде погано сформованим. Наприклад, якщо постійні умови спеки чи посухи – плід буде маленьким, рости буде здебільшого листя. Велика кількість сонця погано впливає на рослину – вона жовтіє та плоди матимуть гіркуватий смак.

Кольрабі

Вважається, що регіоном-винахідником кольрабі є Східне Середземномор’я. Цей сорт нагадує ріпу на ніжці з якої росте листя. Окрім форми, його цінують за смакові властивості, соковитість та здатність довго зберігатися. Кольрабі – капуста, яка не примхлива у вирощенні, навпаки, вона стійка до холоду.

Савойська

Промислове вирощення савойської капусти в Україні доволі низьке, бо вона має відносно малий термін зберігання, врожайність невисока й заквасити її не вдасться. Проте, вона більш морозостійка ніж білоголова. Савойська капуста доволі смачна, її часто використовують в салатах, тушкують, додають до перших страв чи використовують в якості начинки.

Вважається, що вона смачніша за білокачанну, втім на колір і смак товариш не всяк.

Брюссельська

Має незвичну форму – пагін з дрібними головками (до 70 шт), в діаметрі сягають до 5 сантиметрів. Це штучний сорт. У їжу використовують лише головки цієї рослини.

Якщо вирішили її вирощувати, знайте, що рослина полюбляє воду – до 4 відер рідини! Брюссельська капуста довго достигає, тому є більший ризик недуг і паразитів.

Броколі

Броколі схожа на цвітну капусту, втім має насичений зелений колір. Це низькокалорійний сорт капусти, а ще він є антиоксидантом. За броколі потрібно слідкувати, адже за сильної спеки може миттєво пожовтіти. Через це погіршаться смакові властивості: капуста стане жорсткою та несмачною. У зв’язку з цим, господарі та підприємці культивують броколі восени або ж на початку весни. Здебільшого, це роблять в теплицях, адже там є всі умови тримати потрібні температури. 

Автор
Аліна Трикіша
Оновлено
03.04.2023
Додано
03.04.2023
Переглядів
1003
Час читання
хв
Поширити

Коментарі

Ваша оцінка:

Подібні записи

Перейти до блогу
Що робити, коли не хочеш готувати: поради для зайнятих людей
Час є найціннішим ресурсом, тому багато хто стикається з проблемою: як забезпечити здорове харчування,...
31.12.2024
226
Заварна кава: насолода смаком і ароматом
Заварна кава — це класичний вибір для тих, хто любить насолоджуватися насиченим смаком і багатим арома...
27.12.2024
236
Сир для суші: як вибрати, підготувати та створити унікальні роли вдома
Сир для суші — це один із секретів, який може перетворити звичайні роли в кулінарний шедевр. Вибір пра...
20.12.2024
236

Зараз читають

Відпочинок в Карпатах влітку
Літній відпочинок в Карпатах пропонує безліч можливостей для активного відпочинку на природі. Цей унік...
06.06.2023
618
Дитяча стоматологія: здорові зуби для щасливого дитинства
Дитяча стоматологія відіграє важливу роль у забезпеченні здоров'я та добробуту дітей. Здорові зуби є н...
07.06.2023
762
Чому конопляна олія стає популярною в косметиці? Розбираємо тренди
Конопляна олія стала одним із найобговорюваніших інгредієнтів у світі косметики за останні кілька рокі...
12.09.2024
297
Підтримка українців від фонду Pin Up Foundation
Після того як певні території нашої країни були звільнені від окупації, місцеві жителі опинилися у скр...
25.02.2024
520
Пилососи Samsung – переваги та функціональні можливості
Сучасні пилососи є незамінними помічниками у побуті. Вони забезпечують якісне прибирання, зберігаючи ч...
30.05.2023
558
Шкільні штани — як підібрати базовий предмет гардероба для дівчинки?
Штани — один із найзручніших та найпрактичніших елементів одягу. Його можна легко поєднувати з блузкам...
24.05.2024
414
Статті ВАК: вимоги та процес публікації
Успішна кар’єра науковця або аспіранта неможлива без публікацій в авторитетних наукових виданнях. Одни...
02.12.2024
272
Навчання в Країні Дитинства
Дитячий садок "Країна Дитинства" - це особливе місце для дітей, де вони не лише зростають та проводять...
15.09.2023
465
Як вибрати ідеальну вечірню сукню?
У гардеробі сучасної жінки може бути різний одяг, але особливої уваги заслуговує жіноче плаття, яке пр...
21.07.2023
644